KATEGORİLER
   Skip Navigation Links.

Online destek
Tenis Tarihimiz
Konya'nın tenis tarihi
Foto Galerimiz
Linkler
Türkiye Tenis Federasyonu
tennis clinic
tennis europe
Konyada Hava

Konya'nın

Tenis Tarihi
İlimizde tenis sporunun başlangıcı 1929-1932 yıllarına rastlamaktadır. Zamanın Konya Valisi İzzet Paşanın Almanya'dan getirttiği raket, top ve file ile tesis ettirdiği kortta kızı ile birlikte tenis oynamaya başlamıştır. 1932 yılında İzzet Paşa'nın Konya'dan ayrılmasıyla tenis faaliyetlerine uzunca bir süre ara verilmiş.

 

 

Konya Dede Bahçesi 1 ve 2 no'lu Tenis Kortları (Yıl : 1927)

KONYA'DA

...DÜNDEN BUGÜNE TENİS VE TENİS KULÜBÜ

İsmail SERİM

 

 

 

  

 

.

 

  

  

1957 Yılında Hüsnü SAVCI, 1960 yılında Fevzi HALICI ve 1964 yılında Şevket BÜYÜKIŞIKGİL oyuncu, idareci ve bir ağabey olarak Konya tenisine büyük emek vermişlerdir. Bu tarihlerde ünlü film oyuncusu Göksel ARSOY'un askerlik görevini yapmak üzere Konya'ya gelmesiyle tenis biraz daha renklenmiştir. Fevzi HALICI ile Göksel ARSOY arasındaki özel tenis maçları bu spor dalına ilgiyi artırmıştır.
        Bu dönemde Yılmaz ERKANGİL tenis'in içinde büyümeye başlamış ve Konya tenisinde tek isim olmuştu. 1973 Yılında tenis sporu yaygınlaşmış ve sporcu sayısında büyük bir artış gözlenmiştir. İlimiz artık Federasyon ve Türkiye şampiyonalarına katılmaya başlar. Yıldırım ERKANGİL, Fahir KILIÇOĞLU, Nail ÇİZMELİ, Yunus ALMAATA, Levent ERGEN, ve Cem KURAL bu dönemin iyi teniscileridir. Bayanlarda da tüm tenis turnuvalarına katılan Konya'lı teniscilerden Aslı REYHANLI, Selma NALÇACI, Nevin ÜNAL ve Süreyya çok başarılı tenisciler olarak anımsanmaktadır.


1977-1978 Yılları arasında Göktuğ NURULLAHOĞLU, Mehmet ARMAĞAN, Mustafa PEKER, ve Hakan SÖZEN Konya tenisine isimlerini yazdırmışlardır.

1980-1981-1982 Yıllarında Muammer YAŞLIOĞLU, Anıl SERİM ve Damla SERİM kortlarda başarılı olmuşlardır.

1985'de Semih, Mehmet ARMAĞAN, Göktuğ NURULLAHOĞLU ve Muammer YAŞLIOĞLU'nun önderliğinde Konya'da ilk tenis kulübünün temelleri atılmış Konya'da Tenis ve Dağcılık Kulübü kurlmuştur.Bu dönemde Zühal AYDINOĞLU, Ata DEMİREL, Bartu BUGATUR, Neslihan AKYIL ve Nazlı KÖK gibi teniscilerin yetiştiği gözlenmiştir.1985-1986 Sezonunda Türkiye Deplasmanlı Tenis ligi kuruldu. İlk yıl Konya Tenis Dağcılık Kulübü II nci lig'de mücadeleye katıldı. Grubunda 2 nci olarak I nci lig'e katılmaya hak kazandı.1986-87 Sezonunda birinci lig'de başarılı takım maçları çıkardı.Erkek tenis takımında Yıldırım ERKANGİL,Mehmet ARMAĞAN,Cem KURAL,İsmail SERİM,Göktuğ NURULLAHOĞLU,Hakan SÖZEN, Muammer YAŞLIOĞLU ve Mustafa PEKER ile mücadele eden Tenis Dağcılık Takımı bayanlarda ise Anıl SERİM, Damla SERİM, Aslı REYHANLI ve Neslihan AKYIL ile büyük başarılar kazandı. İstanbul Taşlık, İzmir Kültür Park, Adana Tenis takımlarını yenme başarısını gösterdi.

      1987-1988 Tenis sezonunda Bölgemizde iki tenis takımı, Seydişehir Aliminyumspor ve Kromspor bayan ve erkek takımları Türkiye Deplasmanlı Tenis II nci liginde mücadeleye girdiler. Anıl SERİM ve Damla SERİM'den kurulu Kromspor Tenis takım grubu üçüncü oldu.
Bülent BAŞARAN, Nail ÇİZMELİ, Cem KURAL, İsmail SERİM, Özgün DEMİREL, Fehmi EŞEN ve Taner DEMİREL'den kurulu Kromspor tenis takımı grubunda ikinci olarak play-off maçlarına katılmaya hak kazandı.

1986 yılında Türkiye Tenis Federasyonu tarafından açılan Milli Tenis antrenör seminerine İlimizden İl temsilcisi İsmail SERİM, Cem KURAL ve Anıl SERİM katıldılar. İstanbul'dan başarı ile dönen bu üç antrenörün yönettiği ve Konya İl Müdürlüğünde ilk defa açılan Tenis Yaz Spor Okulu bu yıllarda başarılı ve ilerisi için ümit veren genç bir tenis neslinin oluşmasını sağladılar. İlk defa açılan bu kursa tam 77 yıldız tenisci katıldı. Daha sonra 1988 yılında Ankara'da Genel Müdürlük tarafından organize edilen ve Türkiye'nin ilk antrenör kursunu İsmail SERİM ve Anıl SERİM başarı ile bitirerek diplomalı antrenör olmuşlardır.


1988 Yılı Temmuz ayında açılan Tenis Yaz Spor Okuluna 8 ile 14 yaş grubunda çok sayıda sporcu katılmıştır. Yine İlimizde ilk defa bu yıl 12-14-16 ve 18 yaş gruplarında Konya İl birincilikleri yapılmıştır. Federasyon tarafından organize edilen tüm tenis karşılaşmalarına İlimiz yaş katagorilerindeki erkek ve bayan sporcular katılmıştır. Neslihan AYKIL 16 yaş kategorisinde Türkiye dördüncüsü olmuştur. İlimiz tenis spor dalında İl temsilcisi olarak görev alan kişiler; Hüsnü SAVCI, Fevzi HALICI, Şevket BÜYÜKIŞIKGİL, İsmail SERİM, Göktuğ NURULLAHOĞLU ve ikinci kez İsmail SERİM dir.Şu anda ise il temsilciliği görevini Arif ÇELİK yürütmektedir.2005 yılında Tenis ve dağcılık kulübü yönetimini devralan Muzaffer GEZER başkanlığında,Mustafa SERT,O.Nevzat ÜNSAL,Arif ÇELİK,Fatma Tülin KÖSELECİ’den oluşan yönetim.büyük fedakarlıklarla kulübü bu günkü durumuna kavuşturmuşlardır.İki yıllık başarılı bir yönetim’den sonra Muzaffer GEZER,Mustafa SERT,Arif ÇELİK,yine görevlerine devam ederken bu görevden affını isteyen iki idarecinin yerine Tevfik BUĞDAYCI ve Ahmet BAHÇIVAN seçilerek görevi devralmışlardır.

     
2005’ten bu yana yönetimdeki başarılı çalışmaları ile kapısına kilit vurulmak üzere olan Kulübümüze harika sosyal tesisler kazandırmış,kira sözleşmesini on yıl gibi uzun bir süre ile Ankara’dan Gençlik Spor Bakanlığın’dan kiralamıştır.Yine Türkiye’nin ilk tenis kortu olmayan Tenis kulübüne Gençlik Spor il müdürülüğün’den iki adet kort’da kiralanarak kulüb’e kazandırılmıştır.
 
Geri dön
Copyright© 2010 Konya Tenis ve Dağcılık Kulübü – Tüm hakları saklıdır!
Yönetim Paneli Webmail Servisi